Żywienie. Uwagi podstawowe.
czytelnia » Żywienie. Uwagi podstawowe.
Żywienie
Uwagi ogólne:
Potrzeby żywieniowe psów są inne niż nasze, to nie znaczy, że nie może nic dostać z naszego talerza; unikamy potraw mocno przyprawionych; czosnku , cebuli, pora, gorzkiej czekolady, winogron, rodzynek, oleju z pestek winogron i niektórych orzechów,
Psy nie oceniają jedzenia pod kątem smaku,a na podstawie zapachu.
Ślina psów nie zawiera enzymów trawiennych, stąd trawienie jest mniej skuteczne.
Dieta psa musi mieć wyższy udział białka niż my, natomiast mniejszy cukrów.
Ze względu na krótki przewód pokarmowy i różne trawienie zwierzęta potrzebują lekko strawnego pożywienia.
Pamiętaj- świeże mięso zawiera 80% wody, białka tylko do 30%. Dlatego karmiąc posiłkami robionymi przez Ciebie, mięsa musi być przynajmniej 50%. Z tego powodu jeśli stosujesz suchą karmę, czytaj ulotkę, jeśli podają ile jest w niej suszonego mięsa, to kup, jeśli jakiś ogólnik- zrezygnuj!
Aby uniknąć kłopotów trawiennych, każdy produkt wprowadzaj minimum przez 5 dni. Wiedz, że przewód trawienny - wydzielanie soków, regulacja hormonalna, wzrost mikroflory- adoptuje się przez 10-21 dni! WNIOSEK: NIE ZMIENIAJ MODELU KARMIENIA SWOJEGO PUPILA PRZEZ KILKA MIESIĘCY A ZMIANY WPROWADZAJ z rozwagą Mitem jest,że psu nudzi się karma. Tylko niedouczona osoba powie:Ja swojemu psu zmieniam karmę, bo gdybym miała jeść całe życie te same chrupki, umarła bym z nudów. Zapytaj ile razy była ze swoim pupilem u lekarza. Pamiętaj, że w dziennym menu psa jest aż 15% miejsca na różne przekąski, którymi dosmaczysz swojego ulubieńca. Resztę procent stanowią warzywa i węglowodany.
Również mitem jest zła opinia o o mięsie z kurczaków. Choć sama niechętnie je podaję, wiem, że zawiera wysoce przyswajalne białko, konieczne witaminy i aminokwasy. Wartościowe są też podroby- fajnie pachną i pieski chętnie jedzą. MAŁE ZASTRZEŻENIA DO WATROBY: choć zawiera dużo wit. A i D3, trzeba przyzwyczajać stopniowo, podawać w niewielkich ilościach, inaczej- murowane rozwolnienie! I nie wyrzucaj skórki z kurczaka, to bardzo dobre żródło tłuszczu zwierzęcego.
Moje preferencje mięsne- głównie od tak zwanych przeżuwaczy -wołowina, cielęcina, baranina, jagnięcina a z dziczyzny- jeleniowate. Oczywiście drób, głównie indyk, gęś, kaczkę. Podaję je na przemian, głównie mrożone. Podstawę stanowi w kolejności:wołowina, indyczyna, kurczak. Z wyjątkiem parzonej w kawałku (przed krojeniem/ mieleniem) wołowiny i cielęciny, wszystko gotowane, ale nie do rozpadającej się miękkości. Myślisz, że drogo? Bzdura! Policz - za kilogram pręgi wołowej -najlepsza dla naszego pupila- płacisz ponad 20 zł;za kg. niezłej karmy około 30, oczywiście, że jej starczy na trochę dłużej. Tylko co tam w środku?Wiem, jeszcze dodatki, też oczywiste...
Moje preferowane dodatki:te dla leniuchów i wiecznie śpieszących, czyli szybkie w przyrządzaniu: kleik ryżowy (dla niemowląt- NESTLE od po 4 m, bez mleka i dodatków smakowych),płatki kukurydziane CORN FLEKS, kasza Kus Kus, i nowość -komosa ryżowa. RYŻ choć używam dość często, wymieniam na ostatnim miejscu, ze względu na zawartość arsenu i długość gotowania, a musi być rozgotowany. I bardzo ważne-ZIEMNIAKI! CHOĆ RZADKO – BATATY! Nie podajemy ich psom, to stary mit! Współcześnie najlepsze światowe karmy oparte są na nich. W domu też łatwo je wykorzystać, gotując je na rodzinny obiad, skomponuj pupilowi posiłek z mięsem i puree. Pod jednym warunkiem- z minimalną ilością soli i ŚWIEŻE!
INNE DODATKI: jaja przynajmniej 3 razy w tygodniu( białko zawsze ugotowane!) kurze , maluchom jedynakom- przepiórcze w skorupce parzone, by niewielka ilość białka ścięła się, uczyć , by zjadało ze skorupką;
krajanka twarogowa sama lub zmieszana z żółtkiem z kropelkami oleju;
kozie mleko – ciepłym zalać kleik ryżowy i żółtko;
jogurt naturalny- łyżka,
marchewka w każdej postaci, seler, brokuł, sałata, banan, jabłko,
olej( np. lniany, wyklucz olej z pestek winogron) po kropelkach, dorosłemu łyżeczkę;
tran w kropelkach, większemu z kapsułki;
Wit.D3- kropelka raz w tygodniu;
Preparaty z wapniem i fosforanem spec. dla piesków;
Do gryzienia:surowa marchew, suchar, cielęca kosteczka.
UWAGA! Szczeniak do 3 miesiąca je, ile chce. Dopiero dorosłemu porcjuje się.
UWAGA! Nim przeczytasz powyższe uwagi, zapoznaj się z tekstami w zakładce SZCZENIĘTA : Z ŻYCIA RUDEGO PUDLISZONA. Zapraszam.