Jantarowe Pudle - Krystyna Kamińska

historia  » Jantarowe Pudle - Krystyna KamiÅ„ska

Ogi ma już 13 lat. Zachowuje siÄ™ jak rezydentka, lubi dużo jeść. chÄ™tnie posypia. Interweniuje. gdy nie podoba siÄ™ jej zachowanie maluchów, a one zawsze jÄ… sÅ‚uchajÄ…. ¦liczna kiedyÅ› byÅ‚a. WystÄ™powaÅ‚a na dziesiÄ…tkach wystaw, zawsze dumna ze swojej urody. ZdobyÅ‚a mnóstwo medali. Å»eby jej zapewnić upatrzonego męża z CzechosÅ‚owacji, paÅ„stwo musieli wykupić wczasy dla trzech osób w BuÅ‚garii. Bo w okresie stanu wojennego jeżdżenie z suka, na amory do Pragi wydawaÅ‚o siÄ™ sÅ‚użbom granicznym maÅ‚o wiarygodnym uzasadnieniem staraÅ„ o paszport. WiÄ™c wymyÅ›lili te wczasy w BuÅ‚garii i do wybraÅ„ca OgusiÄ™ doprowadzili.

Od Ogi zaczęło siÄ™ to pudlowe szaleÅ„stwo paÅ„stwa Aliny i MichaÅ‚a Hajdaszów z Kostrzyna. DziÅ› w ich domu przebywa jedenaÅ›cie miniaturowych pudli morelowych, z gatunku zwanego przez hodowców apricot.(...)Pani Alina postanowiÅ‚a wrócić do wspomnieÅ„ z dzieciÅ„stwa, do psów. Wprawdzie w rodzinnym domu królowaÅ‚y psy myÅ›liwskie, ale jej spodobaÅ‚a siÄ™ suczka - pudelek – miniaturka o niespotykanym kolorze. To byÅ‚a wÅ‚aÅ›nie Ogi. Ten. kto zamierza prowadzić hodowlÄ™, musi zaproponować trzy jej nazwy. a w ZwiÄ…zku Krynologicznym zapada ostateczna decyzja. Pani Alina uznaÅ‚a, że kolor jej piesków zbliżony jest do bursztynu, czyli jantaru, a że bardzo lubi muzykÄ™, wÅ‚aÅ›nie z terminologii muzycznej wzięła okreÅ›lenie ..fuga", niosÄ…ce wiele zmiennoÅ›ci. ZapomniaÅ‚a tylko, że to również termin budowlany. "Jantarowa fuga” ogromnie siÄ™ spodobaÅ‚a w Warszawie i tak zostaÅ‚a zapisana w rejestrze hodowli psów rasowych. Niebawem kostrzyÅ„ska hodowla paÅ„stwa Hajdaszów siaÅ‚a siÄ™ najlepsza, hodowlÄ… pudli apricotów w Polsce.

Denny ze Zimniku urodziÅ‚ siÄ™ w Czechach, ale szybko zadomowiÅ‚ siÄ™ w Jantarowej Fudze. Mimo wielokrotnie udowodnionej mÄ™skoÅ›ci jest delikatny, subtelny, po prostu maminsynek. Nigdy nie lubiÅ‚ wystaw. A przecież zostaÅ‚ uznany za najlepszego psa z apricotów w konkurencji „reproduktor i jego potomstwo" na wystawie  w Poznaniu w 1991 r., zaÅ› jego sześć córek, które także wtedy prezentowaÅ‚y swojÄ… urodÄ™, zdobyto sześć ocen doskonaÅ‚ych, sześć medali, tytuÅ‚y ..zwyciÄ™zca klubu", ..klubowy zwyciÄ™zca mÅ‚odzieży", "zwyciÄ™zca wystawy" i inne pomniejsze, na które już nie zwraca siÄ™ uwagi.

UdziaÅ‚ w wystawach dziaÅ‚a jak narkotyk. OczywiÅ›cie aby hodowla uzyskiwaÅ‚a dobre potomstwo, musi mieć odpowiedniego reproduktora. Ale to nie wszystko. Bo można mieć najpiÄ™kniejszego psa, a nie dostać medalu. Bardzo dużo zależy od jego psychiki, od odpornoÅ›ci na stresy, od chÄ™ci podobania siÄ™ innym. Hodowca musi nauczyć pieska należytej prezencji. Jak to robi - to jego tajemnica. Pani Alina ma w tym zakresie duże osiÄ…gniÄ™cia, a przecież i j ej siÄ™ zdarza, że maleÅ„stwo zamiast filuternie podnieść ogon do góry, zwyczajnie zwiesi go jak byle kundel. I po medalach. Trzeba być na bieżąco z pudIowÄ… modÄ… i odpowiednio je strzyc. Teraz na pewno nie zdobyÅ‚by medalu pudel ostrzyżony „na lwa", jak byÅ‚o modne jeszcze pięć lat temu. To caÅ‚a sztuka umiejÄ™tnie dobrać dÅ‚ugoÅ›ci sierÅ›ci, jej skrÄ™t i kierunek uÅ‚ożenia do ciaÅ‚a pieska, by wydobyć jego walory a zatuszować ewentualne braki. Przed wystawÄ… każdy piesek jest kilka dni z rzÄ™du dobrze szorowany, choć żaden tego nie lubi. Potem zawija siÄ™ go w rÄ™cznik i kolejno wyciÄ…ga pasemka wÅ‚osów, by je szybko suszyć pod ciepÅ‚ym strumieniem powietrza z suszarki. W tym samym czasie należy wÅ‚osy rozprostowywać. To także nie jest lubiane przez pieski. Ale pani Alina zawsze im wytÅ‚umaczy, że to dla ich dobra. Dla medalu.

Halama bardzo wczeÅ›nie wybielaÅ‚a, straciÅ‚a ten cudowny koloryt dojrzaÅ‚ego zboża, który stanowi podstawowy walor apricotów. Ale jest doskonaÅ‚Ä… matkÄ…. dla wszystkich sympatycznym przytulakiem. Ona najbardziej kocha kotkÄ™, która też jest peÅ‚noprawnym czÅ‚onkiem tej rodziny. Haga z miejsca zdobyÅ‚a wszystkie możliwe tytuÅ‚y: "zwyciÄ™stwo klubu", "najlepsza z najlepszych", wygrywaÅ‚a z championami caÅ‚ej Europy obecnie jest ukochanÄ… "suniÄ…" pana. On pozwala jej spać nawet na swojej gÅ‚owie, a ona na każdym kroku okazuje mi bardzo dużo miÅ‚oÅ›ci. Akio ze Starocnej Trnavy w Czechach jest kolejnym mÄ™skim nabytkiem. Odznacza siÄ™ doskonaÅ‚Ä… gÅ‚owÄ…, rewelacyjnÄ… szatÄ…, idealnymi proporcjami zrównoważonÄ… psychikÄ…. Już u progu kariery zdobyÅ‚ wszystkie tytuÅ‚y. To ukochany pies pani. Ma prawo nawet spać w jej Å‚óżku.

Pieski dostajÄ… jako podstawowe pożywienie miÄ™so woÅ‚owe, które stanowi 70 proc. porcji, z dodatkiem kaszy, jarzyn, także Å›rodków uzupeÅ‚niajÄ…cych w rodzaju zagranicznych przypraw. „Od Å›wiÄ™ta" trafiajÄ… siÄ™ im ulubione serduszka lub flaczki. ZajadajÄ… siÄ™ także gotowymi kabanoskami przeznaczonymi specjalnie dla psów. Pani kupuje im od czasu do czasu biszkopciki, herbatniki, a nawet ciasteczka dla piesków. Nigdy nie dostajÄ… czekolady ani żadnych sÅ‚odyczy. Starsze psy lubiÄ… kawaÅ‚ki banana lub jabÅ‚ka. OczywiÅ›cie porcje jedzenia sÄ… odpowiednio okreÅ›lone dla każdego. Te, które wystÄ™pujÄ… na konkursach, muszÄ… dbać o liniÄ™ i nie ma mowy, by dostaÅ‚ wiÄ™cej niż przewidujÄ… podstawowe normy. Starsze psy mogÄ… już jeść ponad miarÄ™.

Inez na każdej wystawie chodzi jak marzenie i zdobywa medale zostawiajÄ…c konkurentki w przedbiegach. To wzorzec rasy. Jej niedawno sprzedane siedem szczeniÄ…t o maÅ‚o nie staÅ‚o siÄ™ powodem ostrych sporów. ChÄ™tnych byÅ‚o zdecydowanie wiÄ™cej niż piesków.

Krystyna KamiÅ„ska (Magazyn Gorzowski ’94)

Facebook