A TERAZ O KLEJNOTACH POGADAMY
czytelnia » A TERAZ O KLEJNOTACH POGADAMY
A TERAZ O KLEJNOTACH POGADAMY
PowoÅ‚ujÄ…c siÄ™ na mój dÅ‚ugi staż hodowlany, kierujecie PaÅ„stwo do mnie pytania w rodzaju- czy powinnam mojego pieska wysterylizować,
wykastrować? Przyznam, że bardzo ich nie lubiÄ™. Nie czujÄ™ siÄ™ ich adresatem. Ale wiem, że temat jest ważny, kontrowersyjny, interpretowany na różne sposoby, nie pozbawiony prawd i mitów. Wydaje siÄ™, że czÄ™sto utożsamimy te zabiegi. PodejmujÄ…c ten temat najpierw dowiedzmy siÄ™, czym siÄ™ różniÄ….
KASTRACJA- usuwa siÄ™ narzÄ…dy pÅ‚ciowe, czyli u suk- jajniki, u samów- jÄ…dra. Choć zabieg jest inwazyjny i zwierzÄ™ dÅ‚użej dochodzi do formy, daje lepszy efekt koÅ„cowy.
Na skutek pozbawienia tych gruczoÅ‚ów, organizm nie produkuje hormonów pÅ‚ciowych- u suczek estrogenów, u piesków- testosteronu.
STERYLIZACJA- mniej inwazyjna, mniej urazów pooperacyjnych, szybszy powrót do zdrowia. U suczek podwiÄ…zuje siÄ™ jajowody, lub przecina je, czasami usuwane sÄ… jajniki. U piesków przecina siÄ™ nasieniowody. Te zabiegi hamujÄ… proces zapÅ‚odnienia, bo uniemożliwiajÄ… przemieszczanie siÄ™ plemników w drogach rodnych . Czyli -brak możliwoÅ›ci rozrodu, ale nie hamuje produkcji wspomnianych hormonów, wiÄ™c może wystÄ…pić ruja.
Co robić z tymi klejnotami? Temat rzeka. WokóÅ‚ niego wiele wÄ…tpliwoÅ›ci, dyskusji, podzielonych zdaÅ„. Nam ,hodowcom trudne decyzje...
Obecnie nastÄ™puje odwrót od bezzasadnej kastracji. Najnowsze badania dowodzÄ…, że na choroby, na które lekarstwem miaÅ‚a być kastracja i sterylizacja, nie speÅ‚niÅ‚y oczekiwaÅ„. AmerykaÅ„ska badaczka- dr ZINK dowodzi, iż kastraty częściej chorowaÅ‚y na koÅ›ci, miaÅ‚y problemy psychiczne, zapadaÅ‚y na miÄ™saki, chÅ‚oniaki i inne choroby nowotworowe.
Obserwacje innych wskazujÄ… na wiÄ™kszÄ… zapadalność operowanych psów na powikÅ‚ania tarczycy, alergie i stany zapalnych organizmu.
PotwierdzajÄ…, że u osobników pÅ‚ochliwych ta dolegliwość pogłębia siÄ™.
ZALETY KASTRACJI:
- brak zainteresowania suczkami, nie kopuluje mebli,. Nogi, pluszaków;
- mniejsza agresja;
- redukuje skłonności do znaczenia terenu;
- niweluje ropomacicze i nowotwór sutka;
- zapobiega skłonności do ciąży urojonej;
- wyklucza rozwój nowotworów narzÄ…dów rodnych;
- mniejsza skÅ‚onność do zapalenia gruczoÅ‚ów okoÅ‚odbytowych;
ZAGROŻENIA ZDROWOTNE:
- SkÅ‚onność do nadwagi z racji tego, że brak hormonów pÅ‚ciowych wpÅ‚ywa na odkÅ‚adanie siÄ™ tkanki tÅ‚uszczowej;
- wyższy wzrost, jeśli kastracja odbyła się przed osiągnięciem dojrzałości płciowej;
- zmiana charakteru, zmiany behawioralne;
- zagrożenie życia lub możliwość infekcji po zabiegu;
- pogorszenie się stanu sierści;
- zwiększa trzykrotnie możliwość zachorowania na niedoczynność tarczycy;
- zakażenie ,dróg moczowych i nietrzymanie moczu jako skutek kastracji;
- wystąpienie schorzeń nowotworowych prostaty;
- zwiększenie zachorowania na naczyniakomięsaka śledziony i serca;
- ryzyko wystÄ…pienia kostniakomiÄ™saka (nowotwór koÅ›ci), jeÅ›li zabieg przeprowadzono przed 1. rokiem życia;
A zatem co robić z tymi jajami? Nie odpowiem na to pytanie. Brak dogłębnej wiedzy i brak doświadczenia zwalnia mnie z tego.
A tak między nami- takiego pytania nie zadaje się hodowcy . Dla niego te dwie małe kuleczki to przyczynek do wzruszeń i radości. Niestety,
również do niepokoju i zmartwieÅ„- zejdÄ…, nie zejdÄ…...To również sprawdzian wartoÅ›ci hodowlanej posiadanych psów. Już u kilkutygodniowego maluszka
szukamy, szukamy... Duma zapiera, jeÅ›li sÄ…. Åšpimy spokojnie, choć jeszcze może różnie być...Komisja hodowlana bardzo dokÅ‚adnie je sprawdza, a braki
odnotowuje w protokole przeglÄ…du miotu. To najgorsza przypadÅ‚ość, która może zdarza siÄ™ w kenelu. Nie bez powodu nazywamy je klejnotami .
Oczywistym staÅ‚o siÄ™, że liczba skutków ubocznych jest wiÄ™ksza, niż wartoÅ›ci pozytywnych. Zalet kastracji jest mniej niż zagrożeÅ„ zdrowotnych.
Chroni przed jednym, ale zwiÄ™ksza ryzyko nowotworu koÅ›ci, prostaty, ukÅ‚adu moczowego (suk). Dlatego jestem zdecydowanym przeciwnikiem kastracji, jeÅ›li nie ma poważnych, uzasadnionych powodów. Zobaczysz- mÅ‚ody samczyk buzujÄ…cy testosteronem, zapominajÄ…cy o manierach, za chwilÄ™ skoÅ„czy 2,5 roku i spoważnieje. A jak zacznÄ… siÄ™ kÅ‚opoty z tym i owym, i tak czeka go operacja. Zanim kupisz i za chwilÄ™ pognasz do weterynarza, zastanów siÄ™, po co ci wykastrowany smutny, depresyjny domownik trapiony chorobami? Jest tyle Å›licznych aksamitnych pluszaczków.
Zrezygnuj, jeÅ›li nie masz czasu, by dopilnować suczkÄ™ przed umizgami Amorka zza pÅ‚otu. Zrezygnuj z Brutusa, jeÅ›li z nadmiaru obowiÄ…zków nie możesz zadbać o jego behawioryzm.
Fajny pies to taki, który tryska temperamentem, skory do zabaw, wnosi do domu miÅ‚ość, radość i szczęście. Niestety, wymaga twojej czujnoÅ›ci, opieki i obowiÄ…zkowych okresowych wizyt u lekarza. Niezależnie od decyzji jakÄ… podejmiesz, nie Å›piesz siÄ™. PrzemyÅ›l temat.
Popytaj wujka Google. Wybierz dobrego specjalistÄ™...
Ps. Jest dylemat. Etyczny. Przybywa niechcianych psów. Przybywa nieodpowiedzialnych opiekunów. Schroniska pÄ™kajÄ… w szwach.
Niestety, trzeba podjąć tę bolesną decyzję...