Pudle - historia

historia  » Pudle - historia

Pudle/Historia

Pudle uznawane sÄ… za najstarszÄ… rasÄ™ psów. Jak żartobliwie twierdzi p. Zygmunt Jakubowski -Książe Polskiej Kynologii- "byÅ‚y od poczÄ…tku Å›wiata". Znany francuski rysownik Jan Effel w swojej historii stworzenia czÅ‚owieka umieÅ›ciÅ‚ pudla już w raju. W katedrze SAINT SAUVEUR pochodzÄ…cej z XI/XI w Å›redniowieczny artysta uwieczniÅ‚ pudla w herbie.

Do dziÅ› trwajÄ… spory o kraj pochodzenia rasy. Powszechnie przyjmuje siÄ™, że wywodzÄ… siÄ™ z Francji. W swojej domniemanej ojczyźnie rozpowszechniÅ‚a siÄ™ na dworze Ludwika XV. Za czasów Ludwika XVI zaczÄ™to jÄ… miniaturyzować. Pierwszym polskim pudlem wymienianym w źródle historycznym byÅ‚ BIELIK- ulubieniec królewicza Zygmunta ,późniejszego króla. Pupil Zygmunta Starego widnieje na pierwszym planie Matejkowskiego dzieÅ‚a "Podniesienie dzwonu Zygmunta", za model posÅ‚użyÅ‚ artyÅ›cie jego wÅ‚asny pudel.

Czasy wspaniaÅ‚ej kariery rasy przypadajÄ… na schyÅ‚ek XIX i poczÄ…tek XX w. Wojna na krótko zatrzymaÅ‚a pochód pudla przez EuropÄ™. Na szczęście w 1948 grupa entuzjastów reaktywowaÅ‚a dziaÅ‚alność Polskiego ZwiÄ…zku Kynologicznego. MiÅ‚oÅ›nicy pudla, pokonujÄ…c bariery polityczne, odtwarzali i propagowali rasÄ™. WÅ›ród tych entuzjastów byÅ‚ p. Zygmunt Jakubowski, który w swojej powszechnie znanej publikacji pt. "PUDLE" wymienia grono przyjacióÅ‚ i wspomina:

"UważaliÅ›my, iż pudle sÄ… idealnymi psami domowymi, Å‚atwymi w hodowli i wychowie, a przy tym majÄ…cymi niepowtarzalny urok i wspaniaÅ‚y charakter. WychodziliÅ›my z zaÅ‚ożenia, iż jest to idealne zwierzÄ™, które nam, po obozach, tuÅ‚aczkach, przyniesie radość, ukojenie, wierność i wszystko, co może dać czÅ‚owiekowi obcowanie z psem. Nie byÅ‚o to Å‚atwe. W opinii ówczesnych decydentów pudel byÅ‚ symbolem kapitalistycznego darmozjada, psiego paniczka" (w. Z. Jakubowski PUDLE Warszawa 1995 str. 17).

To dziÄ™ki takim wspaniaÅ‚ym ludziom z każdym rokiem rosÅ‚a liczba pudli, od 2 wystawionych w 1948 do 126 w roku 1966 ! W latach 80 swÄ… popularnoÅ›ciÄ… pudel plasuje siÄ™ na czwartym miejscu po owczarkach, cocer spanielach i jamnikach. PotwierdzajÄ… tÄ™ opiniÄ™ wykazy psów umieszczone w katalogach wystaw organizowanych w tamtych czsach. Niestety- gdy studiujemy wspóÅ‚czesne katalogi liczba pudli spadÅ‚a do iloÅ›ci z lat powojennych. Mamy nadziejÄ™, że już wkrótce stan ten ulegnie poprawie i pudel sÅ‚ynÄ…cy z niebywaÅ‚ej inteligencji, wiernoÅ›ci i szlachetnoÅ›ci usposobienia stanie siÄ™ niezastÄ…pionym towarzyszem dzieciÄ™cych zabaw i przyjacielem dorosÅ‚ych.

Facebook